Ordkonst på distans

13.03.2020 kl. 13:19
Samtliga ordkonstgrupper, besök till daghem och skolor samt publika evenemang inhiberas för resten av vårterminen.

Sydkustens ordkonstskola följer myndigheternas direktiv gällande coronaviruset. Enligt rekommendationerna bör all verksamhet som inte är nödvändig, även hobby- och fritidsverksamhet begränsas.

Vårens undervisning sker i mån av möjlighet på distans. Ordkonstskolan har även samlat tips och idéer för alla som inte kan träffas i grupp. Tipsen tänkta för dig som är ordkonstelev, ordkonstlärare, lärare i grundläggande utbildning, småbarnspedagog eller förälder som behöver hitta på sysselsättning för barn.

Här hittar du tipsen - listan fylls på efterhand.

 

För mera information:
Monica Martens-Seppelin
monica.martens-seppelin(at)sydkusten.fi
050-3308234

Språköarna växer med Sydkusten

Utvecklingsarbete kring de svenska språköarna är viktigt för att stärka en utbildningsstig på svenska på flera håll i Finland. Karin Ihalainen jobbar som spindeln i ett växande nät. Läs mera »
15.04.2026 kl. 15:38

Kulturums lärarrum öppnas – kom med!

Är du timlärare eller deltidsanställd inom grundläggande konstundervisning med intresse av att nätverka och träffa andra lärare? Ansök till Kulturums nya lärarnätverk senast 25.5.2026.Läs mera »
15.04.2026 kl. 10:00

Kulturum satsar på samarbete bland konstlärare

Projektet Kulturum förlängs och har väckt stort intresse. Projektledare Vippe Leminen ser fram emot ökat samarbete och att nå ännu fler lärare för att stöda dem.Läs mera »
10.04.2026 kl. 12:33