Seminarium för pedagoger

05.02.2020 kl. 17:43
Lördagen den 21 mars diskuteras frågor om arbetsmiljö och arbetsgemenskap inom småbarnspedagogiken.

Sydkustens seminarium "Samtal, samspel och samsyn i arbetsgemenskapen", för personal inom småbarnspedagogik ordnas på Arcada i Helsingfors.

Seminariet fokuserar på frågor om hur vi utvecklar arbetsmiljön, arbetsgemenskapen och kommunikationen i arbetsteamet. Som huvudföreläsare fungerar Karin Alnervik, lektor i pedagogik vid Örebro universitet. Hon talar om utvecklingen av arbetsgemenskapen genom tydliga idéer och mål samt en utvecklande samtalskultur.

Teman som Alnervik utforskar i sin föreläsning är:

- hur driver vi den pedagogiska utvecklingen?
- vikten av att ha en gemensam idé
- hur utvecklar vi samarbetet?
- samtalet, ett av de viktigaste verktygen i verksamhetsutvecklingen

Pris: 45 euro/person

Anmälningar (senast 8.3)

Program/inbjudan

Mera information:

Matias Österberg
Utbildningsplanerare
+358 (0)50 348 4525
matias.osterberg@sydkusten.fi

Bokpaket sprider läslust i 130 skolklasser

I dagarna får 130 skolklasser öppna bokgåvor från Lisi Wahls stiftelse med tio utvalda böcker för årskurs ett som Sydkustens ordkonstskola valt ut. I februari bjuds lärare och andra intresserade att delta i bokträffar.Läs mera »
27.01.2026 kl. 12:37

Ny rapport hjälper ordkonsten att växa och fördjupas

ÅA har i sitt SKAPA/Ordkonst-projekt forskat och dragit upp spår för att stärka ordkonsten. Sydkustens ordkonstskola har stått för projektets praktiska dimension, att stötta nya ordkonstaktörer. Läs mera »
22.01.2026 kl. 14:58

Sydkusten på Educamässan

Ta del av Sydkustens läs- och skrivfrämjande satsningar på Nordens främsta utbildningsmässa i januari! Vi finns i monter 6r49 där du kan plocka med dig lärmaterial och diskutera med våra experter inom ordkonst, läsfrämjande, eftis och småbarnspedagogik.Läs mera »
08.01.2026 kl. 09:23