Pride: Sydkustens regnbågstips

06.06.2025 kl. 15:32
Juni är pridemånad och Sydkusten vill tipsa alla som jobbar med barn och unga om inkluderande och normutmanande arbetssätt. Alla har rätt att vara som de är och få stöd för sin identitet och här har de professionella vuxna i barnets vardag en viktig roll.

Material och handböcker

Utbildningsstyrelsens riktlinjer för planering av jämställdhet och likabehandling. Avsnittet ”Regnbågsbarn” längst ner berör barn och unga som hör till könsminoriteter och sexuella minoriteter och barn som växer upp i regnbågsfamiljer.


Att leda jämlikhet i skolan – en handbok för skolledare utgiven av Ekvalita.


Skapa plats. Handbok för normutmanande arbete i skolan.
Boken består av teori, tips och praktiska övningar för att stödja värdegrundsarbete och förändra begränsande normer med sikte på ökad jämställdhet och likabehandling i skolan. Boken är riktad till pedagoger som arbetar från årskurs 1 i den grundläggande utbildningen till sista året i gymnasiet och finns som digital version 



Folkhälsans material kring jämställdhet och jämlikhet i arbete med barn tar upp synliga och osynliga normer i samhället och familjers mångfald.

 

Föreningen Regnbågsallians erbjuder kurser på förfrågan för undervisningspersonal och andra. Du hittar också en lista med Svenskspråkiga program under Pridemånaden på föreningens webbplats.


Lästips


Bibliotekens regnbågshyllor är en påminnelse om att mångfald när det kommer till kön och sexualitet är en del av vardagen. Läs mera på Helmet-bibliotekets webbplats.


Regnbågshyllan. En normkritisk hylla på webben med boktips, länkar och annat som har ett hbtqi-perspektiv. Regnbågshyllan administreras av Regionbibliotek Västerbotten och tipsen kommer från personal på olika bibliotek.


Pedagogiskt material till romanen George av Alex Gino utarbetat av de Finlandssvenska läsambassadörerna.

 

Insikter, inspiration och bekräftelse på Sydkustens seminarium

Seminariet för personal inom daghem och förskola bjöd på expertföredrag som gav deltagarna nya idéer och motivation i deras viktiga arbete.Läs mera »
19.11.2025 kl. 16:05

Webbinarium lockade till läsglädje

Webbinariet Läsande eftis: Berättelsen växer samlade 33 deltagare den 6.11. För det mångsidiga och inspirerande programmet stod bland annat bilderboksskaparen Linda Bondestam.Läs mera »
12.11.2025 kl. 12:52

Opinion: Omfördelningen av EU-medel väcker oro

Omfördelningen skapar utmaningar för civilsamhällets aktörer, som redan påverkats negativt av tidigare nedskärningar inom den offentliga finansieringen.Läs mera »
30.10.2025 kl. 12:27