Hantverksseminarium i Korpoström 9.10.2020

Hållbart hantverk och nya medarbetare

12.10.2020 kl. 15:28
Kring 40 personer, varav en del på distans, samlades i Korpoström den 9.10 för att diskutera temat hållbart hantverk i skärgården. Vid seminariet presenterades också Sydkustens nya medarbetare, Johanna Fredenberg och Ida Törnroos.

Både Johanna och Ida kommer att jobba på deltid med det årligen återkommande åboländska kultursamarbetet VårKultur. Johanna är projektets nya koordinator medan Ida kommer att sköta information via sociala medier och skapa digitalt material för projektet.

Johanna Fredenberg, koordinator för Vårkultur 2021Johanna är bildkonstnär och miljöbiolog och jobbar för närvarande som utbildningsplanerare vid Centret för livslångt lärande vid ÅA. Hennes huvudsakliga uppgift vid CLL har varit att handha studiehelheten i hållbar utveckling. Johanna kommer att jobba med VårKultur på 40% fr.o.m. 1.11.

Ida är dramainstruktör och företagare och en av grundarna till teater Kojan. Ida är bosatt på ön Brännskär i Åbolands skärgård, där hon under sommarsäsongen jobbar med café- och hamnverksamheten. Sommaren 2020 öppnade hon en hantverksbod med försäljning av lokala hantverk, delvis även egen produktion. Ida kommer att jobba ca 20% med VårKultur.

Seminariet i Korpoström fungerade som kick-off för VårKultur 2021, som har temat Hållbart hantverk 2.1. På seminariet diskuterades bland annat hur det är det att vara hantverkare i skärgården, hur vi ser på betydelsen av det självgjorda och hur kan vi lyfta fram hantverk under Vårkultur 2021.

Många idéer ventilerades och nya samarbeten fick sin början. VårKultur kommer att förverkligas i april och målet är att så mångsidigt som möjligt lyfta fram regionens hantverkare och hantverkstraditioner samt att inspirera allmänheten till att själv skapa. Deltagarna konstaterade att det redan i planeringsskedet är viktigt att beakta coronapandemin så att programmet kan förverkligas även om det inte finns möjligheter att träffas annat än på distans.

Planeringen av VårKultur fortsätter med regelbundna nätverksmöten. Det nästa hålls onsdagen den 28 oktober kl. 14.30.

Läs merawww.varkultur.fi och på www.facebook.com/varkultur.


Lena Långbacka
Platschef
044-544 3348
lena.langbacka(at)sydkusten.fi

Bildkollage i färg av Idébankens och Kulturums verksamhet. Fotografier tagna ur Idébankens artiklar om folkmusik och musikundervisning och från Kulturums verksamhet från försommarträffar och Konstundervisningsdagarna 2025.

Kulturum är redo för nästa steg

Sydkustens landskapsförbunds och KulturÖsterbottens gemensamma projekt Kulturum har engagerat över 1 300 deltagare inom kultur-och konstundervisning i evenemang och onlineträffar. Nu sammanfattar Kulturum tre år av utvecklingsarbete och blickar framåt.Läs mera »
02.02.2026 kl. 13:52

Bokpaket sprider läslust i 130 skolklasser

I dagarna får 130 skolklasser öppna bokgåvor från Lisi Wahls stiftelse med tio utvalda böcker för årskurs ett som Sydkustens ordkonstskola valt ut. I februari bjuds lärare och andra intresserade att delta i bokträffar.Läs mera »
27.01.2026 kl. 12:37

Ny rapport hjälper ordkonsten att växa och fördjupas

ÅA har i sitt SKAPA/Ordkonst-projekt forskat och dragit upp spår för att stärka ordkonsten. Sydkustens ordkonstskola har stått för projektets praktiska dimension, att stötta nya ordkonstaktörer. Läs mera »
22.01.2026 kl. 14:58