Färggrann klätterställning

Lyckad träff för eftisledare

25.05.2021 kl. 10:33
Eftisledare förespråkar en tydlig kommunikation och ett starkare uttryck för eftermiddagsverksamheten.

Sydkusten ordnade en diskussionsträff för morgon- och eftermiddagsledare 21.5.2021. Diksussionen utgick från Sydkustens kartläggning av morgon- och eftermiddagsverksamheten 2020, med särskilt perspektiv på eftisledarnas tankar om verksamhetens utvecklingsbehov. Träffen arrangerades som distansmöte och det fanns ett brett intresse med 30 deltagare från flera orter. Bland annat Åboland, östra Nyland, huvudstadsregionen, Österbotten och språköarna var representerade.

Några centrala utvecklingsfrågor för ledarna inom morgon- och eftermiddagsverksamheten är:

  • lönenivå och anställningsvillkor
  • samarbete med skolan
  • utrymmesfrågor
  • pedagogik och stöd
  • kompetensutveckling

Ett särskilt tema är statusen för eftermiddagsverksamheten överlag, vilket märks i många av frågorna ovan. Man vill känna att eftermiddagsverksamheten tas på allvar, t.ex. genom utrymmen där man kan ta barnens behov i beaktande, genom ett gott samarbete med skolan och genom att politiker och beslutsfattare sätter sig in i vad verksamheten går ut på och vad som krävs för att göra den trygg och mångsidig.

Eftisledarna önskar sig träffar för utbyte av erfarenheter och inblick i hur det fungerar på olika orter. Det kollegiala stödet är viktigt. Det upplevs inspirerande att träffa andra ledare och att uppmuntras av idéer och tips. Bland ledarna märks också ett önskemål om att tydligare kommunicera utåt kring morgon- och eftermiddagsverksamheten. Många i branschen jobbar ganska ensamma och all uppmuntran och stöd är till glädje och nytta.

Sydkustens landskapsförbund är en kontaktlänk mellan eftisar och myndigheter. Vi samlar aktuell information om morgon- och eftermiddagsverksamhet och skolans klubbar och ger ut informationsbladet Eftisinfo regelbundet. Vi arrangerar regelbundet fortbildning för personal inom eftis i samarbete med andra. 


Mera information:

Matias Österberg
Utbildningsplanerare
+358 (0)50 348 4525
matias.osterberg(at)sydkusten.fi

 

 

 

Bildkollage i färg av Idébankens och Kulturums verksamhet. Fotografier tagna ur Idébankens artiklar om folkmusik och musikundervisning och från Kulturums verksamhet från försommarträffar och Konstundervisningsdagarna 2025.

Kulturum är redo för nästa steg

Sydkustens landskapsförbunds och KulturÖsterbottens gemensamma projekt Kulturum har engagerat över 1 300 deltagare inom kultur-och konstundervisning i evenemang och onlineträffar. Nu sammanfattar Kulturum tre år av utvecklingsarbete och blickar framåt.Läs mera »
02.02.2026 kl. 13:52

Bokpaket sprider läslust i 130 skolklasser

I dagarna får 130 skolklasser öppna bokgåvor från Lisi Wahls stiftelse med tio utvalda böcker för årskurs ett som Sydkustens ordkonstskola valt ut. I februari bjuds lärare och andra intresserade att delta i bokträffar.Läs mera »
27.01.2026 kl. 12:37

Ny rapport hjälper ordkonsten att växa och fördjupas

ÅA har i sitt SKAPA/Ordkonst-projekt forskat och dragit upp spår för att stärka ordkonsten. Sydkustens ordkonstskola har stått för projektets praktiska dimension, att stötta nya ordkonstaktörer. Läs mera »
22.01.2026 kl. 14:58