Ordkonstlärarna Maja Ottelin, Petra Norrgård och Nina Tikkanen har rimjammat för barn i Esbo och Vanda de senaste veckorna. På frågan ”vad tyckte ni bäst om?” svarade barnen ”allt!”.Läs mera »
Emilia Christiansen har redan träffat över 2 500 ungdomar för att tala om småbarnspedagogik och locka unga till studier och jobb inom branschen. Höstens skolturné är snart över men besöken fortsätter våren 2024.Läs mera »
Sydkusten samlar information om personaltillgången och personalens behörighet i Finlands tvåspråkiga kommuner. Matias Österberg har hand om kartläggningen som pågår under slutet av året.Läs mera »
Kulturseminariet ”Vem är välkommen?” ordnas om två veckor. Anmälningstiden pågår fram till fredagen den 17.11 och planerare Tove Hagström är mitt uppe i förberedelserna. Läs mera »
Konstmuseet Amos Rex chefskurator är en av talarna på kulturseminariet den 28.11. Anmäl dig senast den 17.11 för att delta i seminariet som handlar om att göra kulturtjänster mera tillgängliga.Läs mera »
Sofia Lindqvist är en av talarna på kulturseminariet den 28.11. Hon är expert vid Nätverket för familjers diversitet, en organisation som främjar jämlikhet för alla familjer.Läs mera »
För första gången på länge ordnar Sydkustens ordkonstskola träffar för riktigt små barn i Nyland. Under november kan du delta i Ordplask i Helsingfors, Vanda och Borgå.Läs mera »
Julia Ståhle är ordförande för Sydkustens landskapsförbund sedan april. Inför Sydkustens 25-årsjubileum svarar hon på tre frågor om organisationen och dess roll i dag.Läs mera »